Kynuté knedlíky

31. srpna 2013 v 21:42 |  Domácí pekárna
Kynuté knedlíky mě provázely celé mé dětství. Mamka se je odmítla učit a stále tvrdí, že kynuté těsto není nic pro ni. Naštěstí tu byla a stále je moje babička, která je umí skvostně. Když to šlo, zbalila jsem si svůj dětský kufříček a šla na prázdniny o ulici dál k babičce a dědovi. Téměř každý týden se dělaly koláče a mě strašně bavilo babičce asistovat. Nepamatuju si, že by někdy byla na mě nevrlá a odháněla mě. Možná ta babičkovská trpělivost přichází s věkem a třeba až kolem mě budou běhat má vnoučátka a budou se hrabat v mouce, snažit se rozbíjet vajíčka, míchat těsto nebo ochutnávat cukr, nebude mi to vůbec vadit. Zatím mám ale do babiččina věku daleko a ta trpělivost mi velmi chybí. Moje děti mi chtějí s vařením a hlavně s pečením neustále pomáhat. Zpočátku mám vždy snahu být milá maminka, ale postupně, jak se mi v míse hrabou čtyři ručičky, Šárka má plnou pusu mouky a neustále ochutnává heru nebo jak se holky přetahují o to, kdo bude šlehat sníh, mě má trpělivost bohužel opouští a velmi často vybuchnu. Nesmím zapomenout na Filipa, kterému taky nesmí nic uniknout. Obvykle mi visí na noze nebo po úchytkách na šuplících se snaží vyšplhat na pracovní desku. Nebude to jistě dlouho trvat a zdolá ji.

Moje holky své kufříčky s krtečkem (Evka žlutý a Šárka zelený) mají a na prázdniny k babičce se velmi těší. Když k ní přijedou, obvykle zazvoní a do kecafonu řvou: Babi máme kufr. Každopádně, když mají chuť na kynuté knedlíky, musí se povolat prababička Tinka. Co se týče kynutého těsta, tak jsem se naštěstí nepomamila, ale pobabila.

Letošní léto jsem knedlíky dělala už několikrát. Evka má ráda ovocné. Vzhledem k tomu, že Šárka z ovoce jí zatím jen banány, jablka a jahody, plním její knedlíky povidly. V polovině prázdnin jsem dostala meruňky, takže kromě meruňkového koláče došlo i na knedlíky. Vždycky jich udělám více, přebytky hodím do mražáku a skvělý rychlý oběd nebo večeře je na světě. Naposledy jsme si na oběd dali knedlíky se švestkami, které jsem si přivezla od Věrky z Třemešné. Stavili jsme se u ní na cestě domů poté, co jsme úspěšně zdolali vrchol Pradědu.

Na knedlíky jsme pozvali i Adámka, který, ač si s sebou nepřinesl kufr, byl u nás na prázdninách. Evka si to strašně přála a na konci srpna pořád žadonila, aby ten Adámek k nám už přišel na noc. Nakonec to klaplo a Adam u nás jednu noc spal. Následující den ráno jsem vzala všechny čtyři děti a šla si do školy zařídit obědy. Velmi mě bavily udivené pohledy mých kolegů, kteří se pořád nemohli dopočítat. Najednou kolem mě nelítaly děti tři, ale čtyři. Adámek naštěstí není Šárka, takže jeho hlídání bylo úplně v klidu. Na oběd jsem teda dětem udělala švestkové knedlíky, banánem je nemám odvahu plnit, a proto Šárka měla opět povidlové. Povedly se mi a všichni dlabali, až měli boule za ušima. Adámek si jich několik odnesl domů v sáčku na večeři.

KYNUTÉ KNEDLÍKY

1 vejce
0,5 l ohřátého mléka
400 g polohrubé mouky
400 g hrubé mouky
trochu cukru a soli
15 g droždí

Do domácí pekárny postupně dám vejce, mléko, oba druhy mouky, cukr, sůl a nakonec droždí. Zapnu program: kynutí a čekám 1,5 hodiny, až je těsto hotové. Během hnětení, ale těsto hlídám a podle potřeby přiliju mléko nebo přidám mouku. Ideální těsto by mělo být středně tuhé.

Vykynuté těsto dám na moukou posypanou linku, rozdělím ho na menší kousky, prsty z nich udělám placky, ty naplním ovocem a nechám na lince ještě chvíli nakynout. Mezitím přivedu ve dvou velkých hrncích k varu osolenou vodu. Když voda vaří, knedlíky do ní nahážu a teď nastává nejdůležitější chvíle, na které závisí výsledek vašeho snažení. Od bublající vody plné knedlíků se nesmí odcházet a musejí se hlídat jako Šárka v zoo. Vím to velmi dobře, protože mé první pokusy skončily nevalně. Asi polovina knedlíků byly tvrdé nepojídatelné hroudy. Zavolala jsem babičce a ta mi okamžitě sdělila: Převařila jsi je. Hned jsem si vzpomněla na babičku, která od hrnců s knedlíky nikdy neodešla a dříve, než je uvařené vytáhla, jeden vyndala, dvěma vidličkami do něj udělala díru a zkontrolovala, jestli je hotový. Pokud narazila na neuvařené těsto, hodila knedlík zpět do hrnce, chvíli čekala a pak to zopakovala s dalším kouskem. Uvařené knedlíky nesmím zapomenout propíchat vidličkou, aby z nich unikla přebytečná pára.

Ovocné knedlíky na talíři poliju rozpuštěným máslem a posypu moučkovým cukrem. Nic víc nepotřebují.

Doporučuju si knedlíků udělat více a ty nesnězené dát do sáčku a hodit do mražáku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama