Palačinky

28. srpna 2013 v 20:38 |  Sladká hlavní jídla
Blíží se konec prázdnin. Venku to vypadá, že pomalu přichází podzim, mé nejoblíbenější roční období Jsem asi jedna z mála, kterým končící léto nevadí. To letošní mi dalo poměrně zabrat. Téměř celé prázdniny jsem trávila se svými dvěma zlatými teroristkami a jedním začínajícím diktátorem. Aby zlobili alespoň o chloupek méně, bylo třeba je nějak zabavit. Dnešek jsme kupříkladu strávili v ostravské zoo. Přežili jsme to, což je to nejhlavnější. Šárka se sice několikrát ztratila, ale naštěstí jsme ji vždycky našli. Mám ale pocit, že po dnešku budu jméno Šárko volat i ze spaní. Domů jsme se dostali až večer, takže můj plán byl jasný: udělat rychlou večeři, osprchovat je, včelka Mája a spát. Na večeři jsem dětem udělala palačinky. Ty milují hlavně ráno, je to jejich nejoblíbenější snídaně. Filipovi palačinku postupně trhám do jeho talířku a konzumaci nechávám na něm. Nesmím mu ji ale natrhat celou, protože to by se asi udusil. Zatím moc nechápe, že si další sousto má narvat do pusy až, když ji má prázdnou. Dneska si dal palačinku s rajčetem. Viděl ho na mém talíři a začal somrovat. Jsem moc ráda, že mu rajčata tak chutnají. Evka jim přišla na chuť až letos, kdy si je sama trhá na balkóně z keříčků, a Šárka jim na chuť nejpřijde asi nikdy.

Honza se dlouho snažil najít ideální recept pro jejich přípravu. Chtěl umět usmažit takové palačinky jako dělají v hotelích kuchaři na snídani. Pročítal recepty, různě těsto obměňoval, jednou přidal celé vejce, jindy zase pouze žloutek. Pravdou je, že se mu to nakonec podařilo. Dlouho byla příprava palačinek v naší rodině jen na něm, což mi vůbec nevadilo. Zlaté časy, kdy jsem po palačinkách dychtící děti posílala za tatínkem, jsou bohužel nenávratně pryč. Může za to Dita P. a její kuchařka, kde jsem našla jednoduchý recept na ideální palačinky. Takže, Dito P., díky! Je to zase na mně.

Palačinky si děcka dávají s javorovým sirupem, marmeládou nebo jen tak. Během letošního léta jsem vyrobila několik různých marmelád: jahodovou, meruňkovou, ostružinovou a broskvovou. Nejvíc nám chutná jahodová a meruňková (obě opět podle Dity P.).

Čas od času si dáme i palačinky naslano. Tento recept najdete v části Rychlé večeře (často je máme i na oběd).

S jenou dávkou nikdy nevystačím, téměř vždycky musím všechny suroviny zdvojit.

PALAČINKY

100 g hladké mouky
špetka soli
1 lžíce hnědého krupicového cukru
2 velká vejce
1 lžíce slunečnicového oleje
300 ml mléka (to dávám podle oka, až má těsto tu správnou konzistenci, přestanu ho dolívat)
rostlinný olej na potírání pánve

Do mísy dám všechny suroviny a asi 150 ml mléka. Všechno prošlehám, přilévám další mléko a šlehám. Správné palačinkové těsto by mělo mít konzistenci smetany a mělo by být hladké a bez hrudek.

Velkou pánev lehce pomažu olejem a na rozpálený povrch naliju tenounkou vrstvu těsta. Nedoporučuju od pánve odcházet, protože palačinky se smaží velmi rychle.

Občas se stane zázrak a několik palačinek mi zbyde. Sirotečky zabalím do potravinářské folie, uložím do lednice, druhý den je ohřeju v mikrovlnce a skvělá snídaně je hotová. Nikdo neremcá a všichni jí rychle, což se u nás ráno stává velmi zřídka.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama