Pečené kuře s medovou kůrčičkou

6. září 2013 v 22:45 |  Česká klasika
Když rodině oznámím, že na oběd budeme mít kuře s kůrčičkou, Evka vždycky jásá. Šárka jásá taky, protože jásá její starší sestra, Filip to zatím moc neprožívá. Ovšem kuře v něm zmizí ještě rychleji než v holkách. Honza kuře sní, ale nijak nejásá. Nad talířem s kuřecím prsíčkem občas prohodí, že mu vadí obírat ty kosti.

Evička na kuřeti nejvíc zbožňuje křupavou kůrčičku. Ještě jsem to nezkoušela, ale asi by jí stačila jen ta kůže. Maso by za ni určitě vyměnila. Kuře dělám vždycky s rýží (recept viz. kapilota Přílohy). Na sáčky zapomeňte, nic se nevyrovná na cibulce orestované rýži, zalíté vodou, osolené, uvařené a spící v peřinách.

Kuře si před pečením vždycky naporcuju. Má to dvě velké výhody. Nohy a prsíčka se krásně upečou a ze zbytku připravím kvalitní vývar (viz. kapilola Polévky). Ten se obvykle stane základem polévky nebo ho schovám na někdy později do mražáku. Poslední dobou jsem zjistila, že vývaru není nikdy dost, kam se na něj hrabou masoxové kostky. Kdysi jsem je poměrně hojně využívala a nic jsem proti nim neměla. Dnes je nezavrhuju, ale ať si je koupí někdo jiný. Mně stačí kus masa s kostí, zelenina a koření. Už ta vůně linoucí se z hrnce stojí za to.

PEČENÉ KUŘE S MEDOVOU KůRČIČKOU

2 stehýnka a 2 prsíčka (zbytek kuřete hodím do hrnce a vyrobím z něj kvalitní vývar)
sůl, paprika, kari
máslo
3 snítky rozmarýnu
med

Omyté maso vložím do pekáče, osolím, lehce posypu paprikou, někdy přidám i kari. Na maso položím kousky másla a rozmarýn. Lehce vše podliju vodou, přiklopím poklicí a dám do trouby vyhřáté asi na 200 stupňů. Peču přibližně hodinu, před koncem v mikrovlnce rozpustím med a kuře jím potřu. Nechám ještě chvíli péct v troubě, tentokrát již maso nezakrývám pokličkou. Nesmím ale kuřátko zapomínat hlídat, med má tendenci se rychle připalovat.

Toť vše, snadné, rychlé, chutné. Už se těším, až mě na kuře s kůrčičkou pozve Evka.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama