Čokoládový pie s karamelem

1. prosince 2013 v 20:49 |  Buchty, koláče, bábovky
Tuto dobrotku jsem poprvé upekla tento týden. Plánovala jsem to již delší dobu, ale pořád se nenaskytla ta pravá chvíle. Až teď v pátek. Rok se s rokem sešel, advent je tady a taky naše pravidelné věnečkování. Již několik let v řadě se vždy před první adventní nedělí scházíme s kamarádkami a kolegyněmi z práce, abychom si vlastnoručně upletly adventní věnec. Původně jsme byly jen dvě, já a Šárka, a postupně se k nám přidávaly další, takže jsme byly nucecny se z jejího útulného bytu přesunout do větších prostor. Zachránila nás naše škola. Každý rok na přelomu listopadu a prosince obsadíme jednu třídu, každá si přinese materiál, dobrou náladu, tvořivého ducha a taky něco na zub. Letos jsem se teda pustila do čokoládového pie s karamelem. Nechci se chlubit, ale opět jsem uspěla.

Pletení věnců jsem propadla a každý rok se na to moc těším. Mým úkolem je udělat věnec nejen pro sebe, ale taky pro mamku na stůl a jeden na pověšení na dveře a taky jeden pro babičku. Letos jsem vyrobila jen pět venečku a jednu dekoraci se svíčkami na stůl místo věnce. Nějak není čas, v minulých letech jsem mnohem výkonější.

Dneska jsem se věnovala výzdobě bytu. Honza nějak této mé zálibě nemůže přijít na chuť. Vánočně vyzdobený byt, vůně cukroví a koledy s ním vůbec nic nedělají. Naštěstí mi do toho nekecá a nic mi nezakazuje. Stejně by to bylo marné. Holky ráno odjely k babičce, a když se vrátily, nadšeně běhaly po bytě a objevovaly nová a nová překvapení. V pokojíčku jim na okně visí vánoční světýlka, na vchodových dveřích a v jídelně visí adventní věnce, máme vánoční ubrus a spoustu jiných vánočních blbinek. V chodbě jsem na komodu postavila velkou skleněnou mísu a tu vyplnila baňkami. Možná to nebyl úplně dobrý nápad. Zatímco Filipa baňky nechávají zcela klidným, Šarka si nemůže pomoct, stále je přebírá a vytahuje. Čekám, kdy budu vysávat první střepy. V obýváku jásaly nad betlémem. Zatím tam máme sice jen pár sněhových závějí z papíru a prázdný chlév, ale v krabici na ně čeká spousta figurek. Letos jsem se rozhodla, že si každý večer každá z nich vybere jednu figurku a postupně až do Štědrého dne budeme betlém zaplňovat. Největší radost jim ale udělaly vánoční kapsičky. Když byla Evka malá, rozhodla jsem se, že jí z papíru vyrobím adventní kalendář a každý den ráno se jí tam objeví jeden dáreček. Šla jsem se poradit s Šárkou a ta mě přesvědčila, abych ho ušila. Zpočátku se mi do toho nechtělo, protože jsem k šití vždycky měla hluboký odpor, ale zkusila jsem to a dnes mě šití strašně baví. Dokonce mi před dvěma lety donesl Ježíšek můj první šicí stroj. Už mám pár výtvorů za sebou a spoustu před sebou. Ve skříni na mě čeká rozešitý quilt, tak snad příští rok bude hotový. Samozřejmě, že jsem musela ušít kapsičky i Šárce a loni i Filípkovi. Evka má vánoční stromeček plný kapes, Šárinka dáreček a Filípek vláček s 24 vagónky. Kapsičky jsou tedy jasným hitem číslo jedna. Už se nemůžou dočkat rána, až se jim tam vylíhne první dáreček.

ČOKOLÁDOVÝ PIE S KARAMELEM

Na korpus:
260 g hladké mouky
1/2 čajové lžičky soli
110 g másla (nebo jiného tuku)
3 - 4 lžíce studené vody

Z mouky, soli, tuku a vody vypracuju nelepivé těsto. Pokud se těsto stále drobí, může se přidat trochu tuku. Hotové těsto dám zabalené do sáčku uležet přibližně na jednu hodinu do ledničky. Potom ho rozválím mezi dvěma fóliemi a vyplním jím kulatou formu (průměr asi 28 cm). Na dno položim pečicí papír a vsypu na něj suché fazole, které papír přidrží. Vložím do trouby předehřáté na 200 °C a peču asi 15 - 20 minut. Poté formu s těstem vyndám z trouby, odstraním papír s fazolemi a koláč poliju karamelovým mlékem (např. karamelové Salko, plechovka obsahuje 375 g mléka, vylila jsem ho tam celé a koláči to neuškodilo, spíš naopak). Na karamel naliju čokoládovou náplň.

Čokoládová náplň:
100 g tmavé čokolády
100 g bílé čokolády
6 lžic rozpuštěného másla
2 vejce + 3 žloutky
4 lžíce třtinového cukru

V horké vodní lázni rozpustím obě čokolády a promíchám s rozpuštěným máslem. V míse vyšlehám elektrickým šlehačem vejce, žloutky a cukr, trvá to přibližně 10 minut. Čekám, až směs zhoustne a zesvětlá. Směs vmíchám do teplé čokolády a poté vliju na karamel.

Formu s koláčem vrátím do trouby tentokrám vyhřáté na 180 °C a peču dalších 20 - 25 minut. Povrch by měl nabýt a ztuhnout, ale stále by se měl trochu chvět. Upečený koláč nechám zchladnut a potom ho dám do lednice vychladit alespoň na 3 hodiny nebo přes noc. Před podáváním koláč pocukruju moučkovým cukrem.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama