Červen 2014

Jahodové muffiny

11. června 2014 v 21:53 Muffiny
Začala sezóna jahod. Každý den projíždím kolem polských jahodářů, už jsem u nich několikrát zastavila a nějaké to kilo koupila. Letos jsem se rozhodla, že marmeládu budu dělat pouze z jahod a meruněk. O ty je u nás doma velký zájem, na ostatní druhy marmelád se mi na polici práší. Evka jahody přímo miluje. Když Šárce v puse nějaká přistane, protestuje, ale nakonec ji přece jen polkne. Zvládne dokonce i tři! Filip si k jahodám zatím cestu nenašel, ale jednou jim snad na chuť přijde. Zkrátka to nejsou rajčata, ty likviduje pomalu po kilech.

Dnes jsem poprvé vyzkoušela muffiny s jahodami. Podle kladných ohlasů se do nich jistě pustím znovu. Pekla jsem je do školky, kde slavili dětský den. Krásně jim vyšlo počasí a děti si to jistě užily. Ačkoli je poslední dny neskutečný hic, na školní zahradě vládl příjemný chládek. Parno je poslední dny opravdu šílené, ale mým děckám to naštěstí nevadí. Konečně je tady období zmrzlin a koupání. V neděli jsme ráno vyrazili na zmrzku ke kostelu, Filip jako obvykle pelášil na odrážedle. Jde mu to perfektně, takže obvykle za ním musím běžet a pořád řvu: stůj. Není divu, že na otázku: Jak se jmenuješ? odpovídá: Holit (neumí vyslovit K, místo něj říká všude T - mamita, Evita, vrána dělá tlá, tlá apod.), a když se ho zeptám, jak na něj maminka volá (samozřejmě chci slyšet Filip), bez zaváhání odpoví: Stůj.

V něděli jsem koupila zmrzlinu i Filipovi, byl nadšený, i když i malá porce byla pro něj velká. Od té doby pokaždé, když jedeme kolem budky se zmrzlinou, nadšeně ječí: míchanou.

Kromě zmrzliny si děcka v něděli užila i vodu. Před vchod jsem jim do staré vaničky po Filipovi nalila vodu, přidala nějaké hračky a kbelík. Správně jsem předpokládala, že budeme mít čas vypít si v klidu kafe. Seděli jsme v kuchyni, pili kafíčko a radovali se z toho, jaká je voda úžasná hračka. Po nějaké době jsem vykoukla ven a nestačila se divit. Šárka urputně zapírala, ale nikdo mě nepřesvědčí, že naházet do vody písek, který Honza přihrnul k základům našeho domu, nebyl její zářivý nápad. Filip se rochnil v pískovém bahýnku jako prasátko Pepa. Na celých zádech měl přischlou vrstvu písku. Dobu, kdy Honza běžel pro foťák, aby si ho vyfotil, využila Šárku k tomu, aby si rychle na břicho napatlala co nejvíc písku. Opět dokázali, že se nevyplácí spustit z nich oči.

Doufám, že až budu příští rok tvořit pochoutky z jahod (třeba i tyto muffiny), budou mít má dítka trochu víc rozumu, na zahradě nebude pouze halda hlíny a binec a my dva budeme pít kafíčko na terase a budeme pozorovat naše ratolesti, jak si pěkně hrají na upravené zahradě.

JAHODOVÉ MUFFINY

120 g hladké mouky
140 g krupicového cukru
1 1/2 lžičky prášku do pečiva
špetka soli
40 g másla (zkusila jsem Heru a šlo to),musí mít pokojovou teplotu
120 g plnotučného mléka
1/2 lžičky vanilkového extraktu
1 vejce
čerstvé jahody nakrájené na kousky

Do mísy dám mouku, cukr, prášek do pečiva, sůl, máslo a šlehám. Přidám mléko a vanilkový extrakt a mixuju dál. Nakonec tam hodím vajíčko a několik dalších minut šlehám.

Připravenou formu na muffiny vyložím papírovými košíčky, na dno každého z nich dám několik kousků jahod a ty potom přeliju těstem asi do dvou třetin. Plech vložím do trouby vyhřáté na 170 °C a peču asi 20 - 25 minut.

Vychladlé muffiny ozdobím krémem:

300 g prosátého moučkového cukru
50 g másla, musí mít pokojovou teplotu
125 g pomazánkového másla

Nejprve vyšlehám cukr s máslem. Potom přidám pomazánkové máslo a šlehám dál. Krém musí být nadýchaný, nesmí se přešlehat, protože by zřídnul.

Na zdobení stačí obyčejná lžíce. Na závěr rozdrobím máslové sušenky (stačí jen pár) a posypu jimi muffiny.