Mramorová bábovka

20. srpna 2014 v 21:52 |  Buchty, koláče, bábovky
Bábovky máme rádi a děti nejen ty, které nám upeče trouba. Písek je zkrátka nejvděčnějším materiálem. Milují ho všichni tři. Holky už jako mimina zbožňovaly písek natolik, že ho i jedly. Zpočátku jsem byla velmi nervózní, když si Evka narvala pusu pískem. Prskala jsem za ni a snažila se jí pusinku vyčistil. Když se mi to podařilo, nestačila jsem se ani otočit a písek byl zpět. Od nervového zhroucení mě zachránila sama Evka. Jako malé miminko velice ráda vysedávala na nočníku. Obložili jsme ji hračkami a knížečkami, Evka trůnila a my měli i půl hodiny klid. Jednou jsem ji posadila na nočník, Evka byla úspěšná, nočník se jí podařilo naplnit. Než jsem ale stačilo obsah vyhodit do záchodu, Evinka nelenila a ochutnala. Opět jsem zpanikařila, snažila jsem se jí pusinku vymýt a vykřikovala něco o smradlavých kamarádech z chlívku. Paradoxně mi tento zážitek na pískovišti pomohl. Od té doby jsem začala život dělit na život před h.... a po h... Plná pusa písku či kamínků mě už nechávala chladnou. Stále jsem si říkala, že by to mohlo být horší. Šárka byla ještě horší čuně než Evka. Byla schopna ochutnat či olízat kdeco. Bohužel ji tento zlozvyk neopustil ani ve čtyřech letech. Nedávno malovala vodovkami, asi dostala žízeň, tak proč se nenapít z kelímku s vodou na vymývání štětce. Filda v tomto směru nesahá svým sestrám ani po kotníky. Zpočátku mu vadilo mít ruce špinavé od písku, pořád se dožadoval, abych mu je očistila. Takže ochutnávání pískoviště v jeho případě vůbec nehrozilo.

Dnes je více než písek zajímá blátíčko. Jsou to úplní bahňáci. Když je venku po dešti, naše staveniště zabahněné a oni můžou vyrazit ven v gumácích, jsou na vrcholu blaha. Pravda, máme klid, děti jsou konečně schopny se samy zabavit, avšak domů se nám obvykle vracejí tři bahňáci. Doufám, že příští rok bahno nahradí trávník. Pískoviště je taky v plánu, i když se obávám, že je stejně vždycky bude bavit hrát si na písku u sousedů víc než doma. Možná teda budou péct bábovky z písku na zahradách našich sousedů, jsem si ale jistá, že tuto bábovku se holky jednou naučí péct samy, protože je božská.

MRAMOROVÁ BÁBOVKA

5 vajec, žloutky a bílky zvlášť
210 g hery
210 g moučkového cukru
200 ml smetany ke šlehání
300 g polohrubé mouky (jednou jsem omylem použila hladkou a výsledku to neuškodilo)
1 sáček vanilinového cukru
1 sáček prášku do pečiva
kakao
nasekaná čokoláda (nejlepší jsou nasekané bonbóny z bonboniéry Taťána)

Je velice důležité, aby všechny suroviny měly pokojovou teplotu.

Nejprve dám do misky tuk a polovinu cukru a utřu to doběla. Postupně přidávám žloutky, pak snížím otáčky a opatrně vliju smetanu a krátce těsto prošlehám.

V jiné misce vyšlehám dotuha bílky se zbytkem cukru a vanilinovým cukrem. Asi polovinu sněhu smíchám se žloutkovou směsí, přidám mouku s práškem do pečiva a nakonec opatrně přimíchám zbytek bílků.

Těsto si rozdělím na dvě části a do jedné přimíchám kakao (bílá část by měla být větší). Do připravené bábovkové formy (používám silikonovou, proto ji nemusím vymazat tukem a vysypat moukou) nejprve na dno rozprostřu bílé těsto a přidám kakaové, pak opět bílé a kakaové. Než vytvořím poslední bílou vrstvu, posypu těsto nasekanou čokoládou.

Formu vložím do trouby vyhřáté asi na 180 °C a peču přibližně hodinku. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Terka | Web | 13. ledna 2015 v 14:45 | Reagovat

Díky za inspiraci :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama