Květen 2015

Mandlový dort

10. května 2015 v 12:53 Dorty
Můj nejnovější úlovek sklízí všude úspěchy. Kdo tento dort ochutná, chce ochutnat znovu. Honza si jej přímo zamiloval. Evce taky moc chutná, zbytek mých dětí už jím tak nadšený není. Filip miluje všechno čokoládové, ovšem musí to být kvalitní čokoláda. Po Velikonocích se nám sešla velice slušná sestava zajíců a vajíček. Samozřejmě si hned jednoho ušáka rozbalil, zakousnul se do něj a pak za mnou přišel s plnou pusou rozkousané čokolády, slzami v očích a snažil se mi říct, že mu to nechutná. Ušák skončil v záchodě. Šáře je jedno, co má v puse, hlavně to musí obsahovat cukr.

Filipova vybíravost ve sladkém má ale i své záporné stránky. Kromě nekvalitní čokolády nesnáší gumové bonbóny, lízátka, ovocné žvýkačky, marmélády a podobně. Zkrátka si neoblíbíl ovocnou chuť. Když je potom nemocný, je téměř nemožné do něj dostat sirup proti bolesti. Zatím jsme to řešili čípky. Naposledy při horečce jsem se rozhodla domluvit se s ním. Dala jsem mu na vybranou: buď tabletku do dupky nebo sirupek. Několikrát jsem to musela zopakovat a on si vybral sirupek. Z doporučených 5 ml dal necelé 2 ml. Bylo vidět, že mu to skutečně nechutná, takže 2 ml jsme brali jako obrovský úspěch. Šára využila chvíle, kdy jsem se snažila do Filipa dostat sirup k tomu, aby alespoň olízala lahvičku a uzávěr. O pár dní později měla žaludeční potíže, zvracela a bolelo ji bříško. Samozřejmě se dožadovala sirupku, ale byla hodně zklamaná, když se dozvěděla, že pro sirup nemá vhodnou nemoc.

Mandlový dort peču jen tak ke kafíčku, protože jsme se naučili s Honzou po práci si jen tak na chvilku posedět, uvařit si kafe a dát si něco dobrého k němu. Idyla se ovšem koná zřídka kdy. Obvykle na nás na přeskáčku mluví Evka s Šárkou, Filip buď sedačku obíhá, nebo po nás jezdí autíčky. Honza obvykle znérvózní, bojí se, že se někdo z nich polije horkou kávou, a snaží se je přemluvit, aby se alespoň na pár minut přesunuli nahoru do svých krásných pokojíčků a nám dali pár minut pokoj. Jeho snaha je vždycky marná. Já si říkám, že bychom si tohoto zájmu měli cenit a užívat si ho, protože za pár let budeme my prosit naše potomky, aby vytáhli paty ze svých krásných pokojíčků a strávili pár minut se svými rodičemi. Škoda, že to jde z extrému do extrému, nejdřív obrovský zájem a pak najednou žádný.

Tuto dobrotku jsem pekla již několikrát, opravdu je ideální mít dortovou formu o průměru 23 cm. Použila jsem i menší průměr, ale není to ono. Je lepší, když je dort nižší než vyšší. Nemám dvě formy takového průměru, proto druhou část těsta vliju do hrnce o stejném průměru jako je forma. Hrnec vyložím pečicím papírem a navíc pod něj dám pruhy papíru, díky kterým jde upečený korpus lépe vytáhnout ven.

MANDLOVÝ DORT

Korpus

5 bílků
180 g krystalového cukru
150 g mletých neloupaných mandlí

Griliáš

50 g krupicového cukru
20 g loupaných a nahrubo nasekaných mandlí

Krém

5 žloutků
100 ml smetany ke šlehání
90 g krupicového cukru
150 g másla, nakrájeného na kostičky

Nejprve připravím korpus. Ve velké míse vyšlehám dotuha bílky, potom k nim po částech přisypu cukr a šlehám tak dlouho, až je směs hustá a lesklá. Na závěr vmíchám (už nešlehám) mandle. Formu a hrnec vyložím pečicím papírem a těsto do obou forem rozdělím. Vložím do trouby vyhřáté na 175 °C a peču asi 30 minut.

Na griliáš nasypu do hrnce s tlustým dnem cukr a přiliju trochu vody. Na mírném ohni cukr pomalu rozpouštím a čekám, až zezlátne. Do hrnce nasypu mandle a opět čekám, až zezlátnou. Tato fáze trvá opravdu jen chviličku. Hotový griliáš naliju na pečicí papír a nechám vychladnout. Nakonec ho rozdrtím na malé kousky.

Na krém v míse šlehám žloutky s cukrem a smetanou. Mísu dám nad hrnec s horkou vodou a šlehám tak dlouho, až směs zhoustne. Krém nesmí vařit, protože by se žloutky zdrcly. Krém nechám vychladnout. V jiné míse vyšlehám máslo a postupně přidávám žloutkovou směs a šlehám tak dlouho, až vznikne hladký krém. Ten dám na chvíli do ledničky vychladit. Pozor, krém nesmí ztuhnout.

Nyní sestavím dort. Na první korpus dám asi dvě třetiny krému, ten posypu griliášem a přikryju ho druhým plátem těsta. Ten potřu zbytky krému, nezapomenu ani na strany dortu. Dort dám do ledničky a čekám, až krém ztuhne. Potom krém uhladím náhřátým nožem (do hrnečku dám horkou vodu a do té nůž namáčím). Nakonec posypu dort plátky opražených mandlí.

Makové rohlíčky

10. května 2015 v 10:37 Buchty, koláče, bábovky
Momentálně je Filípkovým nejoblíbenějším jídlem cokoli s mákem. Samozřejmě v jeho podání to je cokoli s mátem. Nudle s mákem si klidně dá nejen na oběd či večeři, ale už je měl několikrát i na snídani. Když jsem se o tom zmínila před kolegyněmi v práci, nechápaly, že jsem schopná takhle vyvařovat hnedka ráno. Dech jsem jim asi vyrazila tím, že jsem se jim naprosto vážně snažila vysvětlit, že nudle s mákem jsou oproti palačinkám poránu úplnou brnkačkou. Zkrátka si své malé teroristy pěkně rozmazluju, palačinky nesmějí alespoň jednou o víkendu na snídani na našem stole chybět.

Blíži se Vánoce a já jsem opět vyvěsila dětem své vlastnoručně ušité adventní kalendáře. Jako každý rok i letos se jim každé ráno obvykle něco vylíhne. S mákem se zatím nic nepovedlo a určitě tento rok nic nepovede. Evce se ještě nestalo, že by ráno v kapsičce nic nenašla. Zato ti dva už kapsičky měli ráno prázdné, a Filipovi je jednou Honza dokonce v zuřivosti strhnul. Druhý den ráno už mu zase visely, protože ho šel odprosit. Každý prosinec používáme adventní kalendáře jako výchovný prostředek, trochu to zabírá, ale k ideálu to má hodně daleko. Okolo Mikuláše mě Šára tak vytočila, že když jsem jim šla v noci naplnit kapsičky, ten dáreček tam zkrátko strčit nešlo. Honza mi poradil, abych tam ukryla bramboru, což jsem taky udělala a netrpělivě čekala, co bude ráno. A bylo. Madam vylovila bramboru, ale příliš ji to nevykolejilo. Šla mi ji do postele ukázat, já se jí snažila vysvětlit, že to asi bude nějaký trest. Příliš své pozornosti mi ovšem nevěnovala, protože asi po 5 vteřinách brambor hodila do mé postele, otočila svou ručičku a snažila se mi vysvětlit, že nehty, které jí den před tím babička nalakovala, se jí už začíná olupavat, a proto je třeba to přelakovat. Já se ovšem nevzdávala a snažila se jí říct, že příště tam taky může najít kámen nebo mrtvou mouchu. Vytřeštila na mě oči a dodala: A třeba taky mrtvou myš, mami. Korunu všemu nasadila tím, že pro svou bramboru našla malou zelenou plastovou skleničku z IKEA, bramboru tam vrazila a odkráčela i s ní do školky. Paní učitelka se nestačila divit. Šára zkrátka umí udělat ze všeho show.

Následující makové rohlíčky by se klidně mohly vylíhnout v kapsičkám všem třem, protože mák milují všichni, ale to by velice rychle přišli na to, kdo je plní. Evce už to začíná pomalu docházet, ale její touha věřit na zázraky je zatím větší než její rozum.

ROHLÍČKY S MÁKEM

Kynuté těsto

50 g droždí
asi 1/2 lžíce cukru
250 ml vlažného mléka
400 g hladké mouky
1 vejce + 1 na potření rohlíčků
špetka soli

Druhé těsto

200 g hladké mouky
1 balení hery

Nejprve si připravím makovou nádivku. Do hrnce naliju mléko a vodu, přivedu je k varu a přidám mák. Vařím tak dlouho, až se tekutina vyvaří a mák změkne. Pokud mám pocit, že je mák ještě příliš tvrdý, přidám mléko a vařím dál. Nakonec k máku přidám moučkový cukr, skořici, trošku rumu a trochu mandlové příchutě. Občas do směsi nastrouhám i trošku perníku (aspoň nějak zužitkujeme perníčky z Vánoc či Velikonoc). Když mi nádivka zbyde, dám ji do mražáku a příště nemusím nic připravovat.


Z droždí, špetky cukru a trochy mléka nechám vzejít kvásek. Do velké misy dám mouku, vejce, kvásek, zbývající cukr a sůl a nechám pracovat robot, který mi připraví krásné, hladké těsto. To potom v teple kyne asi 1,5 hodiny.


Potom vypracuju ze všech surovin druhé těsto a dám ho do ledničky.

Až první těsto vykyne, rozválím ho na čtverec, do středu položím druhé těsto, první těsto zahnu jako obálku a rozválím na vyšší plát asi 1 - 2 cm. Tento postup ještě nejméně dvakrát zopakuju. Nakonec nechám složené těsto ještě asi 30 minut kynout.

Bochánek rozdělím na čtyři díly. Z každého vyválím kolečko, které rozdělím na osm trojúhelníčků. Na vnější stranu trojúhelníků dám nádivku, tu zakryju boky těsta a roluju směrem ke středu. Rohlíčky kladu na plech vyložený pečicím papírem, potřu je rozšlehaným máslem a nechám je ještě asi 20 minut kynout. Peču v troubě rozpálené asi na 180 °C dorůžova, asi 20 minut.