Makové rohlíčky

10. května 2015 v 10:37 |  Buchty, koláče, bábovky
Momentálně je Filípkovým nejoblíbenějším jídlem cokoli s mákem. Samozřejmě v jeho podání to je cokoli s mátem. Nudle s mákem si klidně dá nejen na oběd či večeři, ale už je měl několikrát i na snídani. Když jsem se o tom zmínila před kolegyněmi v práci, nechápaly, že jsem schopná takhle vyvařovat hnedka ráno. Dech jsem jim asi vyrazila tím, že jsem se jim naprosto vážně snažila vysvětlit, že nudle s mákem jsou oproti palačinkám poránu úplnou brnkačkou. Zkrátka si své malé teroristy pěkně rozmazluju, palačinky nesmějí alespoň jednou o víkendu na snídani na našem stole chybět.

Blíži se Vánoce a já jsem opět vyvěsila dětem své vlastnoručně ušité adventní kalendáře. Jako každý rok i letos se jim každé ráno obvykle něco vylíhne. S mákem se zatím nic nepovedlo a určitě tento rok nic nepovede. Evce se ještě nestalo, že by ráno v kapsičce nic nenašla. Zato ti dva už kapsičky měli ráno prázdné, a Filipovi je jednou Honza dokonce v zuřivosti strhnul. Druhý den ráno už mu zase visely, protože ho šel odprosit. Každý prosinec používáme adventní kalendáře jako výchovný prostředek, trochu to zabírá, ale k ideálu to má hodně daleko. Okolo Mikuláše mě Šára tak vytočila, že když jsem jim šla v noci naplnit kapsičky, ten dáreček tam zkrátko strčit nešlo. Honza mi poradil, abych tam ukryla bramboru, což jsem taky udělala a netrpělivě čekala, co bude ráno. A bylo. Madam vylovila bramboru, ale příliš ji to nevykolejilo. Šla mi ji do postele ukázat, já se jí snažila vysvětlit, že to asi bude nějaký trest. Příliš své pozornosti mi ovšem nevěnovala, protože asi po 5 vteřinách brambor hodila do mé postele, otočila svou ručičku a snažila se mi vysvětlit, že nehty, které jí den před tím babička nalakovala, se jí už začíná olupavat, a proto je třeba to přelakovat. Já se ovšem nevzdávala a snažila se jí říct, že příště tam taky může najít kámen nebo mrtvou mouchu. Vytřeštila na mě oči a dodala: A třeba taky mrtvou myš, mami. Korunu všemu nasadila tím, že pro svou bramboru našla malou zelenou plastovou skleničku z IKEA, bramboru tam vrazila a odkráčela i s ní do školky. Paní učitelka se nestačila divit. Šára zkrátka umí udělat ze všeho show.

Následující makové rohlíčky by se klidně mohly vylíhnout v kapsičkám všem třem, protože mák milují všichni, ale to by velice rychle přišli na to, kdo je plní. Evce už to začíná pomalu docházet, ale její touha věřit na zázraky je zatím větší než její rozum.

ROHLÍČKY S MÁKEM

Kynuté těsto

50 g droždí
asi 1/2 lžíce cukru
250 ml vlažného mléka
400 g hladké mouky
1 vejce + 1 na potření rohlíčků
špetka soli

Druhé těsto

200 g hladké mouky
1 balení hery

Nejprve si připravím makovou nádivku. Do hrnce naliju mléko a vodu, přivedu je k varu a přidám mák. Vařím tak dlouho, až se tekutina vyvaří a mák změkne. Pokud mám pocit, že je mák ještě příliš tvrdý, přidám mléko a vařím dál. Nakonec k máku přidám moučkový cukr, skořici, trošku rumu a trochu mandlové příchutě. Občas do směsi nastrouhám i trošku perníku (aspoň nějak zužitkujeme perníčky z Vánoc či Velikonoc). Když mi nádivka zbyde, dám ji do mražáku a příště nemusím nic připravovat.


Z droždí, špetky cukru a trochy mléka nechám vzejít kvásek. Do velké misy dám mouku, vejce, kvásek, zbývající cukr a sůl a nechám pracovat robot, který mi připraví krásné, hladké těsto. To potom v teple kyne asi 1,5 hodiny.


Potom vypracuju ze všech surovin druhé těsto a dám ho do ledničky.

Až první těsto vykyne, rozválím ho na čtverec, do středu položím druhé těsto, první těsto zahnu jako obálku a rozválím na vyšší plát asi 1 - 2 cm. Tento postup ještě nejméně dvakrát zopakuju. Nakonec nechám složené těsto ještě asi 30 minut kynout.

Bochánek rozdělím na čtyři díly. Z každého vyválím kolečko, které rozdělím na osm trojúhelníčků. Na vnější stranu trojúhelníků dám nádivku, tu zakryju boky těsta a roluju směrem ke středu. Rohlíčky kladu na plech vyložený pečicím papírem, potřu je rozšlehaným máslem a nechám je ještě asi 20 minut kynout. Peču v troubě rozpálené asi na 180 °C dorůžova, asi 20 minut.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama